Bakır, elektrik iletkenliği oldukça yüksek olan bir madendir. Bu yüzden de elektrik kablolarında bakır kullanılıyor. Elektrikli ürünlerin çoğunda bakıl kullanılmaktadır. Elektrikli ürünlerde bakır kullanılmasının nedeni hem elektriği iyi iletmesi hem de daha uygun fiyatlı bir maden olmasından kaynaklanır.

Bakır Kullanım Alanları

Bakır kullanımı pek çok alanda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bakı çok iyi bir ilerken olduğu için elektrikli ürünlerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunun dışında mutfak ürünlerinde de tercih edilen bir madendir. Bakır pek çok mutfak ürününün kaplaması şeklinde kullanılarak hem daha güzel bir görüntüye kavuşmasını sağlıyor hem de daha sağlam ürünler ortaya çıkıyor.

Bakır ısıyı da oldukça iyi iletmektedir. Bu yüzden bakır kaplarda yemekler daha çabuk ısınır. Bakırın kullanım alanlarından birisi de bakır tel üretimidir. Bakır tel de pek çok alanda kullanılır. İnşaat sektöründe de bakır kullanılan bir malzemedir. Renkli cam ve aydınlatma endüstrisinde de bakır kullanılan bir madendir. Bakır külçe olarak da satışa sunulup inşaat sektöründe de kullanılan bir madendir.

Bakır Madeni Nedir?

Bakır madeni kimyasal bir bileşendir. Bakır madeninin element numarası 29 ve sembolü de cu’dur. Bakır metal grubunda yer alır ve elektriği en iyi ileten ikinci metal bakırdır. En iyi ileten metal ise gümüştür.

Bakır kırmızımsı ve parlak bir renge sahip olup kolay işlenebilen bir metaldir. Bu metalin yumuşak bir duruma gelmesi için 400 derece ile 600 derece arasında tavlanması gerekir.

Bakır Nasıl Çıkarılır?

Bakır doğada başlıca bileşikleri olarak bulunur ve bakır çıkarılırken oksijen ile buluşunca tepkimeye girerek oksitlenir. Ancak bakır çabuk yumuşayan bir metal olduğu için şekil verme konusunda zorluk yaşanmamaktadır.

Karadeniz bölgesinde bulunan bakır maden mühendisleri tarafından çıkarılarak gerekli tesislerde işlenir. Küre, Rize ve Murgul’da çıkarılan bu bakır madeni bakır külçe haline getirilerek satışa sunuluyor. Bakır kolay şekil alan ve dayanıklı bir maden olduğu için pek çok sektörde yaygın olarak kullanılıyor. Bakır işleme tesislerinde bakır külçe, bakır boru, bakır katot gibi farklı şekillere getiriliyor.

Önceki yazıSonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme