Çinko

Birbirinden farklı malzemelerin üretiminde kullanılan Çinko, ilk kez Hindistan’da üretilmiştir. Maviye benzeyen rengi ile dikkat çeken element, doğada yaygın olarak bulunur ve uzun yıllar öncesinde keşfedilmiştir. En önemli madenler sıralamasında 3. Olarak bilinen Çinko, Türkiye’nin farklı yerlerinde üretildiği için kullanım alanı oldukça fazladır. Belirtilen maden, tek başına bir eşyanın üretiminde kullanılmaz. Genellikle farklı elementler ya da madenler ile karıştırılır. Yaklaşık olarak 100 derece de ısıtıldığında çinkoya istenilen şekli vermek mümkündür.

En çok çıkarılan madenlerden bir tanesi olarak bilinmesinin yanında Çinko, besin değeri açısından da oldukça zengindir. Simgesi ZN harfleri olan maden, insan sağlığı açısından son derece önemli minareler taşır. Madenlere ve doğal ürünlere ilgi duyuyorsanız çinkonun insan sağlığı açısından ne kadar yararlı olduğunu öğrenebilirsiniz. 17. Yy’da ve daha sonrasında da yaygın olarak kullanılan çinko, yer altından uzman ve profesyonel çalışanlar ile birlikte çıkarılır. Madenin zarar görmemesi adına genellikle eğitimli mühendislerden yardım alınır. Atom numarası 30 olarak bilinen maden, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde ve Kayseri gibi şehirlerde çıkarılır.

Çinko Nasıl Oluşur?

Birden fazla sektörde kullanılan maden, talep görmesi nedeniyle günümüzde de çok fazla tercih edilir. Türkiye ise çinko yatakları konusunda son derece zengindir. Ülkenin farklı bölgelerinde çinko çıkarmak için çalışan birbirinde farklı maden merkezleri bulunur. Çinko yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda karanlıkta parlaması ile bilinir. Korozyona karşı koruyuculuğu ve son derece sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle belirtilen maden çok fazla talep görür. Elektronik ve kozmetik eşya üretimi dışında çinkonun kullanıldığı birbirinden farklı sektör belirtmek mümkündür. Yeryüzüne yakın tabakalarda bulundukları için çinkoyu çıkarmak diğer madenlere göre daha kolaydır.

Kullanım Alanları

Madenin zarar görmemesi adına gelişmiş yöntemler ile çıkarılması önemlidir. Bu noktada titiz bir çalışma yürüten mühendisler ve uzmanlar, çinko çıkarma işlemleri sırasında dikkatli davranır. Kullanım alanları söz konusu olduğunda ise çinkonun;

  • Otomotiv
  • Endüstri
  • Flüorsan lamba
  • Pil
  • Demir-çelik malzemeleri

Gibi alanlarda değerlendirildiğinde söylemek faydalı olacaktır. Birbirinden farklı sektörlerde kullanılan maden, genellikle diğer elementler ile birleştirilerek daha da sağlam hale getirilir. Yukarıda belirtilenler dışında sabun ve boya yapımında da kullanılan Çinko, her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır. Uzmanlar yazıcı mürekkebi oluştururken de belirtilen madenden yardım alır. Aynı zamanda çinkonun hayvanların beslenmesinde de tercih edildiği bilinir. Kullanım alanı fazla olduğu için Türkiye’de çinko çıkarılan merkezlerin sayısı her geçen gün biraz daha arttırılmaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanılabildiği için çinko, pil üretiminde de tercih edilir. Son derece değerli elementlerden bir tanesi olan Çinko, ilaç sanayisinde de değerlendirilmeye başlamış durumdadır. Aynı zamanda cilde iyi geldiği için bazı kremlerin yapımında da çinkonun kullanıldığı bilinmektedir.

Çinko Resimleri

Önceki yazıSonraki yazı

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme