Alüminyum

Boksit adı verilen maden filizinden çıkarılan alüminyum, günümüzde birbirinden farklı sektörlerde kullanılır. İçerisinde demir karışımı da olduğu için belirtilen madenin rengi daha paslı ve koyudur. En yaygın metallerden bir tanesi olmasına rağmen saf alüminyum çıkarmak son derece zordur. Bu nedenle değişik alanlarda kullanılabilmesi adına demir karışımı olan alüminyum elementleri tercih edilir. 1827 yılında ilk kez üretilen maden, Friedrich Wöhler tarafından keşfedilmiştir. Daha sonrasında tüm dünyaya yayılan maden, şuan için birbirinden farklı malzemelerin yapımında tercih edilir. Oksijen ve silisyum gibi elementlerden sonra dünyada en çok alüminyum bulunur. Ancak Türkiye’de bulunması ve madenciliğinin yapılmasının tarihi çok da eski değildir.

Alüminyum Oluşumu Ve Çıkarılması

Atom numarası 13 olarak bilinen maden, oksidasyona karşı son derece güçlü olması ile bilinir. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde kullanılan alüminyum, popülerliğini her geçen gün biraz daha arttıran madenlerden bir tanesidir. Yer kabuğu içerisinde en çok bulunan metallerden bir tanesi olması nedeniyle alüminyum, uzman çalışanlar tarafından en kolay şekilde çıkarılabilir.

Ancak madenin zarar görmemesi adına her zaman mühendislerden ve konu ile ilgili eğitim almış uzmanlardan yardım almak faydalı olacaktır. Türkiye madeni açıdan zengin bir yer kabuğuna sahip olduğundan dolayı, farklı elementleri çıkarmak için birbirinden farklı merkez kurulmuştur. Alüminyumu saf hali ile çıkarmak mümkün değildir. Genellikle oksijen ile etkileşim halinde olan element, parçalanmış bir şekilde yer kabuğu içerisinde bulunur.

Sert ve parlak olan element, doğadan çıkarıldıktan sonra endüstri sanayi başta olmak üzere birbirinden farklı alanlarda kullanılabilir. Hafif ve güçlü olması nedeniyle tüm dünyada Kullanım alanları hızlı bir şekilde artar. Türkiye’de ise alüminyumun en çok çıkarıldığı alanlar, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi olarak bilinir. Konya, Muğla, İskenderun, Adıyaman ve Antalya gibi şehirlerde çıkarılan maden, kullanılacağı alana göre özel olarak işlenir ve hazır hale getirilir. Alüminyum yer kabuğunun %8’ini oluşturduğu için Türkiye’nin farklı noktalarında bulunur.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Yiyecek ve içecek alanında kullanılan alüminyum sayesinde birbirinden farklı şişeler daha sağlam bir yapıya kavuşur. Teneke kutuların oluşturulmasında tercih edilen element, kırılmadığı için değerlendirilebilir. Kolaylıkla şekil alabilen maden, bu özelliği nedeniyle birbirinden farklı sektörde kullanılır. Bakır gibi madenlerden daha uygun fiyatlı olması nedeniyle alüminyum, spot ışıkları, mutfak malzemeleri ve bisiklet gibi ürünlerin yapımında da kullanılır. Aynı zamanda uçak, otomobil motorları, ev aletleri gibi alanlarda da belirtilen element tercih edilir. Bazı ülkeler alüminyum üretimlerini sınırlandırmış olsalar da ülkemizde şuan için hala birbirinden farklı sektörde kullanılır. Kolay bir şekilde dönüştürülebilmesi nedeniyle doğaya zarar vermez. Özellikle yiyecek ve içecek kutularının hazırlanmasında alüminyum, en çok tercih edilen elementlerden bir tanesidir. Alüminyum üretiminde en üst sırada Almanya yer alır. Çin de ülkesinde alüminyum rezervleri az olmasına rağmen en çok üretim yapan ülkelerden bir tanesidir.

Aliminyum Resimleri

  

Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme