Bakır Sülfat (Göztaşı)

Bakır sülfat, en çok tercih edilen madenlerden bir tanesi olmak ile birlikte farklı sektörlerde kullanılır. Isı ve elektrik iletkenliği sağlaması nedeniyle diğer madenlerden ayrılan bakır sülfat, dünyada kullanılan en eski elementlerden bir tanesi olarak bilinir. Türkiye’nin de birbirinden farklı bölgesinde çıkarılan maden, özel uzmanlar tarafından işlenir ve kullanıma hazır hale getirilir. Küprik sülfat olarak da bilinen element, cildi tahriş edebildiği için çıplak ten ile temasından kaçınılmasında fayda vardır.

Bakır Sülfat Tarihçesi

Bakır sülfat, milattan öncesi dönemlerde keşfedilen elementlerden bir tanesidir. Taş ve tunç devirlerinde kesici aletlerin yapımında kullanılan bakır, günümüzde de birbirinden farklı sektörde tercih edilir. Bakır sülfat, farklı elementlerin etkileşime girmesi ile ortaya çıkan madenlerden bir tanesidir. Eski Mısır dönemlerinde su ve yemekler için de bakırdan oluşturulan malzemeler tercih edilmiştir. Kullanım alanları dikkate alındığında bakırın uzun yıllardır insanlar tarafından tercih edildiğini ve günümüzde değişik sektörlerde de talep görmeye başladığını söylemekte fayda vardır.

Bakır sülfat, açısından en gelişmiş bölgelerden bir tanesi Kıbrıs olarak bilinir. Türkiye’de de bakır rezervlerinin sayısı oldukça fazladır. Simgesi “Cu” olan bakır, cuprum olarak nitelendirilir. Elektriklenmeyi iletme oranı ise %99.95 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda belirtilen elementin atom numarası ise 29 olarak bilinir.

Bakır Sülfat Nasıl Çıkarılır?

Bakır sülfatın zarar görmeden çıkarılabilmesi ve farklı sektörlerde kullanılabilmesi adına uzman mühendislerden yardım alınmasında fayda vardır. Maden ocaklarında genellikle konu hakkında bilgi sahibi olan mühendisler ve uzmanlar çalıştırılır. Bu sayede madenler zarar görmeden çıkarılarak işlenmeye gönderilebilir. Türkiye’de bakır en çok Murgul, Küre, Çayeli ve Ergani gibi bölgelerde çıkarılır.

Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olarak bulunan bakır, maden ocaklarından çıkarıldıktan sonra büyük bir titizlik ile işlenir ve kullanıma hazır hale getirilir. Bakıra olan talep yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada artmış durumdadır. Bakır sülfat çıkarılan maden ocakları ise kolay ulaşılabilir yerlere kurulur ve genellikle rezervlerin yoğun olduğu bölgelerde inşa edilir.

Bakır Sülfat Kullanım Alanları

Isı ve elektrik iletkenliği sağlaması nedeniyle Bakır Sülfat, elektrik üretiminde çok fazla tercih edilir. Aynı zamanda ticari olarak en önemli bileşenlerden bir tanesi olarak bilinen Bakır Sülfat, suni ipek üretimi ve parazit giderici olarak da tercih edilir. Boya, ahşap ürünleri ve deri yapımında da tercih edilen bakır sülfatın kullanım alanları her geçen gün biraz daha genişler.

Zirai ilaçlar oluşturulurken de yine aynı şekilde bakır sülfattan yardım alınır. Bakırım kullanım alanları fazla olmasına rağmen, sülfat ile birleştiğinde daha sınırlı alanlarda tercih edilir. Dinamo, şartel, madeni para, silah üretiminde de bakır en çok tercih edilen madenlerden bir tanesidir. Dayanıklı ve sağlam olması nedeniyle ülkemizdeki farklı sektörlerde tercih edilmeye başlamış durumdadır.

Bakır Sülfat Göztaşı Resimleri

    

Önceki yazıSonraki yazı

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme