Kalay Ramatı

Daha çok bakırı parlatmak için kullanılan ve toplum arasında da bu şekilde bilinen kalay, en fazla tercih edilen elementler arasında gösterilir. Türkiye’nin birbirinden farklı noktalarında çıkarılabilen kalay, uzun yıllar öncesinde kullanılmaya başlamıştır. Değişik uygarlıklar ve devletler tarafından da kullanılan kalay, günümüzde birbirinden farklı sektörde tercih edilir. Kalay ramatı ise belirtilen madenin tozları ya da kalıntıları olarak nitelendirilebilir. Madenler işlenirken dökülen tozları ya da kalıntıları, ramat ismi ile belirtilir.

Kalay Ramatı Nasıl Çıkarılır?

Kalayın çıkarılabilmesi adına öncelikle profesyonel çalışanlardan yardım almak faydalı olacaktır. Madenin zarar görmemesi, doğru bir şekilde işlenebilmesi ve farklı alanlarda kullanılması adına çıkarma işlemine dikkat edilmelidir. Bu noktada kalay ramatı çıkarılırken genellikle uzman ve bilgi sahibi mühendislerden yardım alınır. Türkiye’de ise kalay genellikle Bursa ya da Niğde gibi şehirlerde çıkarılır. Belirtilen bölgelerde bulunan maden ocakları, kalayların zarar görmeden çıkarılması ve işlenmesi adına hizmet verir.

Kalay birbirinden farklı sektörde kullanıldığı için son dönemde en çok tercih edilen madenler arasındadır. Türkiye dışında, Çin, Nijerya, Kongo gibi ülkelerde de çıkarılan kalay, kolay işlenebilmesi nedeniyle avantajlıdır. Ancak ülkemizde ekonomik nedenlerden dolayı kalay madenciliğinin çok fazla yapılmadığını söylemekte fayda vardır.  

Kalay Ramatı Ne Bileşenleri

Kalay ramatı, gümüş ya da grimsi bir renktedir. Civaya benzeyen görünümü ile bakırdan oluşturulan mutfak gerekçelerinin parlatılması için kullanılır. Belirtilen elementin atom numarası ise 50 olarak bilinir. Oksijen ile tepkimeye girmediği için oksitlenme gibi bir durum söz konusu değildir. Son derece sağlam, güçlü ve dirençli bir element olması nedeniyle farklı madenlerin kaplanarak korunması için kullanılır.

Belirtilen madenin erime derecesi ortalama 230 olarak belirlenmiştir. Çok fazla sert olmaması nedeniyle kolay şekil alır ve farklı elementler ile kullanılabilir. Demir ve bakırdan daha yumuşak olması nedeniyle madenden çıkarılırken titiz bir şekilde hareket edilmesinde fayda vardır. Organik ve saf kalay bileşenleri zehirli olabileceğinden dolayı ten ile temas etmesinden kaçınmakta fayda vardır.

Kalay Ramayı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Birbirinden farklı mutfak gerekçelerini parlatmak ve kaplamak için kullanılan kalay, metalik süs eşyalarının yapımında en çok tercih edilen elementlerden bir tanesidir. Kalay ramatı aynı zamanda saklama kutularında ve farklı objelerde de kullanılır. Çubuk ya da külçe halinde satılan kalay, farklı elementler ile değerlendirilebildiği için kullanım alanı her geçen gün biraz daha genişler.

Mıknatıs, teneke kutu ve çaydanlık gibi ürünlerin yapılmasında ya da kaplanmasında da kalaydan yardım alınır. Matbaa malzemeleri, cam ve ayna yapılırken de ürünlerin parlaklık kazanması adına kalay çok fazla tercih edilir. Mermer ve seramik malzemelerin süslenmesi ile parlatılmasında da yine aynı şekilde kalay en çok tercih edilen elementler arasındadır. Eritilen kalay, bakır ve benzeri malzemelerin üzerine kaplanarak kullanım ömrünün arttırır.

Kalay Ramatı Resimleri

Önceki yazıSonraki yazı

1 Comment

  1. Peki kalaylı bir bakır sahandan onu eski parlak bakır haline getirip süs eşyası olarak kullanma amaçlı olarak kalay nasıl çıkartılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme