Nikel

Nikel atom numarası 28 olan bir elementtir ve bu elementin sembolü ni olarak gösterilir. Nikel oldukça sert ve ağır bir element olup bu elementin rengi gümüş rengi gibidir. Bu element demirle alaşım yapabilmektedir. Nikel su ya da oksijen ile buluştuğunda oksitlenme de yapacaktır.

Nikel Nerelerde Kullanılır?

Nikel büyük bir çoğunlukla paslanmaz çelik üretiminde kullanılmaktadır. Nikel paslanmaz çeliğin paslanmama özelliğinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca bu element sert ve dayanıklı olduğu için paslanmaz çelikler de daha dayanıklı hale gelecektir.

Nikel yüksek ısıya karşı dayanıklı olduğu için jet motorlarında kullanılan bir elementtir. Ayrıca yüksek ısıya karşı olan dayanıklılığından dolayı gaz tribünlerinde de kullanılmaktadır. Bu element 1000 dereceye kadar dayanmaktadır.

Nikel otomotiv sektöründe de kullanılan bir elementtir. Araçların krom kaplama bölümlerinin alt tabakasında dayanıklı bir element olan nikel kullanılır.

Nikelin bir başka kullanım alanı da madeni paralardır. Madeni paraların basımında nikelden yararlanılır. Nikel kullanım alanı olarak oldukça fazla olan değerli bir madendir.

Nikel Nereden Çıkarılır? Nikel rezervi Türkiye’de yeteri kadar bulunmamaktadır. Bakır Türkiye’nin en çok Karadeniz bölgesinde çıkarılırken Uşak, Manisa ve Eskişehir çevresinde çıkarılmaktadır. Nikel kullanım alanı olarak çok yaygın olduğu için Türkiye bu elementi yurtdışından ithal etmektedir.

Nikel Kullanılan Ürünler

Nikel pek çok aletin yapımında kullanılmaktadır. Madeni paralar, çatal, kaşık, bıçaklar, metal mutfak aletleri genellikle nikel ile üretilmektedir. Ayrıca çekiç, pense, tornavida gibi aletler de nikelden yapılmaktadır. Unun yanında hastanelerde kullanılan neşter, bıçak gibi ameliyat aletleri, paslanmaz çelik, mıknatıs, pil, batarya, akümülatör, araç motor gövdeleri de nikelden üretiliyor. Ayrıca nikel, motor parçalarında, laboratuar cihazlarında, süt makineleri gibi cihazlarda da kullanılıyor.

Nikel Alaşımları

Bakır ve nikel alaşımına kupto denir. Bu alaşım genellikle kaşık, çatal gibi mutfak eşyalarında kullanılır.

Demir ve nikel alaşımı invar olarak adlandırılır. Bu alaşım genellikle saati, ölçü aletleri, meteoroloji ve topografya aletleri yapımında kullanılır.

Çelik, Nikel ve Krom alaşımı sonucunda da paslanmaz çelik ürünler ortaya çıkar. Paslanmaz çelik ürünlere nikel dayanıklılık ve sertlik katar.

Önceki yazıSonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme